Škola u prirodi – GORSKI KOTAR, ZAGREB

Autor: Irena Stojanov, 25. 5. 2016.

Kao i obično, kraj školske godine vrijeme je za putovanja!

Ali ne bilo kakva, to su putovanja koja traju čak četiri dana. Na jedno takvo putovanje išli su učenici četvrtih razreda naše škole. U dogovoru sa roditeljima  odlučeno je da se ide u GORSKI KOTAR I ZAGREB. To je dio Hrvatske o kojemu smo učili u školi, a s obzirom da je i to škola, odlučili smo našu učionicu nakratko pomaknuti i otputovati.

Pripreme se krenule odmah na početku školske godine kada smo putem javnog poziva u suradnji sa roditeljima odabrale agenciju, vrijeme putovanja, načine plaćanja i sve ono što nam je bilo važno da naše putovanje uspije. Jer dobro obavljena priprema je pola posla.

Napokon je došao taj dan, 16. svibnja, ponedjeljak i mi krećemo, ne previše rano jer ne idemo daleko.

Prva adresa je Pustolovno-izletnički centar Rizvan City u Lici, nedaleko grada Gospića, u malom ličkom selu Rizvanuša. Staro obiteljsko seosko gospodarstvo pretvoreno je u pustolovno-izletnički centar koje nudi mnoštvo pustolovno-adrenalinskih doživljaja( streličarstvo,penjanje na umjetnu stijenu, adrenalinski park, zip line ). To je bilo jako, jakooo zanimljivo i uzbudljivo.Znajući da ćemo tu dobro ogladniti ljubazni domaćini spremili su nam ručak.

Nakon ručka idemo prema Josipdolu, mjestu u kojemu je smješten naš hotel iz kojega ćemo odlaziti na odabrane destinacije.

Ulazak u hotel, odabir soba, dobivanje ključeva, bio je trenutak od posebne važnosti za većinu učenika koji su prvi put sami, bez roditelja. Ali sve je obavljeno bez problema i odmah nakon malog osvježenja krećemo prema Ogulinu u Ivaninu kuću bajki, multimedijalni centar poznate hrvatske književnice Ivane Brlić-Mažuranić. Dočekala nas je vodičkinja odjevena u poznati lik Malik Tintilinić. Pogledali smo zanimljivi film, čuli nešto što nismo znali poznatoj spisateljici i nakon toga krenuli u laganu šetnju. Nismo se dugo zadržavali jer smo morali natrag u hotel na večeru, a onda naravno na zabavu.

To nas je posebno veselilo. Osoblje hotela je bilo jako ljubazno i dalo nam je na korištenje svoju tehniku tako da smo imali glazbu po želji. Bilo je veselo, plesno, šaljivo, baš kao mora biti kada si u društvu. Vrijeme nam je brzo prošlo, pa onako već pomalo umorni krenuli smo na spavanje. Imali smo zabavu do 23, 30 a do 24,00 sva svjetla po sobama moraju biti ugašena. Takav je bio dogovor i toga smo se svi morali pridržavati.

Drugi dan išli smo u Zagreb. Posjetili  smo Tehnički muzej, šetali Ilicom, vidjeli Trg bana Josipa Jelačića, Gornji grad, Kaptol, katedralu, Banske dvore i sabornicu, Trg sv. Marka, čuli Grički top. Nakon ručka u obližnjem restoranu išli smo u Zoološki vrt. Za  mnoge učenike to je bilo prvi put da vide toliko životinja na jednom  mjestu.

I opet, povratak u Josipdol, večera i zabava. Tu večer imali smo talent show gdje su se mnogi učenici predstavili sa nekim sposobnostima za koje do tada nismo znali. Zabava do 23,30  pa spavanje. Već u ponoć u hotelu je totalna tišina. Učenici su super, nitko ne pravi probleme, baš nikakve.

Novo jutro, nova obilasci. Posjetili smo Mini siranu Mišćević, a nakon toga farmu  životinja,

srne, konji, jeleni…svi zajedno trče po velikom pašnjaku. Među njima vlada velika ljubav.

Bili smo i na vodenici u Puškarićima i vidjeli stari mlin koji melje brašno. Za nas iz grada vrlo zanimljivo.Od svega toga smo ogladnili i otišli u Ogulin na  ručak. Nakon ručka ponovo smo obilazili Ogulin uz stručno vodstvo domaćina .

Povratak u hotel, i naravno zabava, ples, igre… sve što smo poželjeli.

Četvrti dan je i posljednji dan. Morali smo napustiti hotel do 9 sati. Otišli smo odmah nakon doručka u malo mjesto Rastoke u blizini Plitvičkih jezera.Rastoke su poznate po tome što se u to bogatstvo zelenila po otočićima i hridima pred tristo godina ispreplelo ljudsko naselje s mlinicama žličara.Nakon toga naravno ručak a nakon ručka vožnja prema Gospiću u Memorijalni centar Nikole Tesle.Obišli smo njegovu rodnu kuće, pogledali film i upoznali se sa njegovim najvažnijim inovacijama i izumima.

I baš kako obično kažemo, sve što je lijepo kratko traje.

Naše putovanje odlaskom iz Gospića polako se primaklo kraju.Ugodnom vožnjom, uz pokoju kap kiše krenuli smo prema Zadru.

Utisci sa putovanja su jako dobri. Učenici su bili za svaku pohvalu, nitko nije pravio nikakve veće probleme. Poštivali smo sve što smo se dogovorili prije puta.

Organizator putovanja također je dobro obavio svoj zadatak, osoblje hotela bilo je jako dobro i nije bilo nikakvih pritužbi. Zapravo su nas svi pohvalili, kako u hotelu tako i svugdje gdje smo bili.

Hvala svima, a posebno roditeljima što su  nam omogućili tako lijepo i nezaboravno putovanje.

Učiteljice četvrtih razredasmiley