Posjet 93. zrakoplovnoj bazi Zemunik i Trajektnoj luci Zadar (Gaženica)

Autor: Irena Stojanov, 21. 5. 2015.

U četvrtak 14.05. učenici drugih razreda zajedno sa svojim učiteljicama i knjižničarkom posjetili su 93. zrakoplovnu bazu Zemunik i Trajektnu luku Zadar (Gaženica).

Prvo smo posjetili 93. zrakoplovnu bazu u kojoj smo posadili stablo masline u znak prijateljstva i dobrih odnosa naše škole i zrakoplovne baze.  Za većinu naših učenika ovo je bio prvi posjet bazi te su ovom prilikom mogli vidjeti unutrašnjost izloženog helikoptera Mi - 8 te ostale avione i letjelice koje su ratni plijen iz Domovinskog rata. Osim razgledavanja izloženih letjelica učenici su mogli vidjeti  uzlijetanje i slijetanje helikoptera Bell 206 te se upoznati  s protupožarnim avionima  Air Tractor AT-802A i zrakoplovima Pilatus PC – 9M i Zlin. Od naših vodiča zrakoplovnih tehničara naučili smo da postrojba Zrakoplovne baze osim školovanja pilotskog kadra provodi i niz drugih zadaća: od traganja i spašavanja, gašenja požara, zračnog nadzora do medicinskih letova.  Nakon zanimljivog posjeta Zrakoplovnoj bazi,  još pod dojmom, zaputili smo se prema Luci Gaženici. Došavši u brodsku luku vidjeli smo trajekt koji je pristajao  i onaj koji se pripremao za polazak. Obišli  smo čekaonicu te upoznali učenike s  voznim redom i blagajnom gdje se kupuju putne karte. Ovim posjetom naučili smo koliko je ova Trajektna luka važan dio pomorskog prometa koji povezuje naše otoke sa kopnom, ali i Hrvatsku s ostatkom svijeta.

Nakon uzbudljivog dana, već pomalo umorni, zaputili smo se prema školi puni dojmova, a kako nam je bilo pogledajte na našim fotografijama.smiley