Geološka zbirka

Kažu da se svaka škola u svojoj sredini mora isticati nekom specifičnošću, pa tako i naša. A naša specifičnost je stalni i za sada jedini postav Geološke zbirke u jednoj osnovnoj školi Zadarske županije koji je svečano, nakon dvije godine rada otvoren 29. svibnja 2012. godine.

(više o otvorenju na:

Zbirka prikazuje presjek geološke građe Zadarske županije od permskih sedimenata do najmlađih kvartarnih naslaga. Za postav izložbe odabrani su najreprezentativniji uzorci stijena tako da učenici mogu dobiti uvid u geološko bogatstvo njihovog zavičaja odnosno čitave županije. Za izložbu je odabrano 25 uzoraka stijena iz županije, te 18 uzoraka osnovnih magmatskih i metamorfnih stijena koje nisu prisutne u geološkoj gradi Županije, a bitne su za temeljno prirodoslovno znanje. Uzorci stijena u vitrinama su popraćeni kratkim tekstualnim opisom. Uz zbirku je postavljena i Geološka karta Republike Hrvatske (1:300.000)  radi uvida u regionalnu geološku građu. Zbirka je popraćena i knjigom u kojoj su  detaljno opisani svi uzorci stijena koji se nalaze u zbirci s makro i mikro fotografijama. Unutar knjige je ukratko prikazana i geološka evolucija prostora Republike Hrvatske i  Zadarske županije, te kratki prikaz geoloških razdoblja Zemlje i petrologija stijena.

Postavljanje ove zbirke je rezultat zajedničkog rada djelatnika Hrvatskog geološkog instituta na čelu s prof. dr. sc. Josipom Halamićem  i naše Škole. Zahvaljujući ovakvoj suradnji postigli smo, nama u Hrvatskoj tako potrebno povezivanje svih razina obrazovanja, u ovom slučaju jedne visoko znanstvene ustanove i osnovne škole.

Zadaća ove zbirke nije izložba eksponata  vitrinama već pomoć istih u obrazovnom procesu, kao nastavno pomagalo napose u nastavi geografije, kemije i biologije. Osim toga zbirka je tu i za sve zainteresirane pojedince i grupe, jer zadaća škole je i prosvjetiteljsko djelovanje na širu društvenu zajednicu, napose na onu unutar koje škola djeluje. U tome smislu smo ponosni što su zahvaljujući ovoj zbirci našu školu posjetili nastavnici u hrvatskim inozemnim školama (srpanj 2012.), a o istoj su se informirali i stručni suradnici edukacijsko-rehabilitacijskoga smjera Zadarske županije (ožujak 2013.)

Radosni smo što je postavljanje ove zbirke ,kao pilot projekta, pokrenulo inicijativu za otvaranjem geoloških zbirki i u ostalim zainteresiranim školama diljem Lijepe naše.

Dinko Marin, mag. hist et. mag.  geog.

FOTOGALERIJE:

1.      Prikupljanje uzoraka