preskoči na sadržaj

Osnovna škola Bartula Kašića Zadar

 > Nastava  > Predmeti  > Vjeronauk
Božićna radost - 800. obljetnica prvih jaslica

800. OBLJETNICA PRVIH JASLICA

Svake godine početkom Došašća počinju i naše pripreme za Božić u sklopu projekta Božićna radost. Projek su vodili vjeroučiteljica Jolida Klarić, vjeroučiteljica Marina Srzentić, prof. glazbene kulture Žan Morović i prof. hrvatskog jezika Ana Lisica s učenicima predmetne nastave smjene neputnika. Cilj i svrha projekta je upoznavanje s Božićnim običajima posebno našeg kraja, proslavom Božića i  hrvatskim božićnim pjesmama. Ove godine se posebno u Crkvi obilježava 800 godina od prvih živih jaslica koje je postavio sv. Franjo Asiški u talijanskom mjestu Grecciu te smo i mi malo više istražili i upoznali život sv. Franje, prve žive jaslice, običaje izrade jaslica posebno u Hrvatskoj. Prikupili smo podatke, izradili edukativne plakate, naslikali sv. Franju te na radionicama izrađivali jaslice. Sve smo izložili u holu škole na panou gdje smo postavili i izložbu izrađenih učeničkih jaslica. O cijelom projektu učenice 7.a razreda Emili Buljat i Zara Pavlović su izradile  i popratni video.

                                                     


DANI KRUHA I ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE

Dani kruha i zahvalnost za plodove zemlje – 18.10.2023.

Od davnina ljudi različitim svečanostima i manifestacijama uz blagoslov i molitvu zahvaljuju na svim radostima, plodovima, uspjesima i darovima kojima su tijekom godine bili podareni. U listopadu se diljem Lijepe naše svečano obilježavaju Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Radosni smo da je i naša škola dio toga dugi niz godina. Da bi pokazali koliko su nam važni ovi dani, naši učenici donijeli su i pripremili za blagoslov razne proizvode nastale njihovim  vrijednim rukama te rukama mama i baka.  Pripremili su i prigodni program za današnju priredbu.  U priredbi su sudjelovali učenici razredne i predmetne nastave smjene neputnika. Uz recitacije i pjesme kao temu smo uzeli Pjesmu bratu Suncu poznatu još i kao Pjesmu stvorova u kojoj sv. Franjo hvali Boga za sve darove stvaranja. Sve okupljene kao i hranu koju smo zajedno blagovali blagoslovio je don Martin Jadreško župnik župe sv. Josipa na Plovaniji.

              

            


ŠARENI NATJEČAJ ZA MALE MISIONARE, VELIKE UMJETNIKE!

NAŠI RADOVI U RUKAMA PAPE FRANJE!!!

Iz Misijskog ureda dobili smo poziv od voditeljice s. Ivane Margarin da se malo "zaposlimo" i sudjelujemo u likovnom natječaju povodom 180. obljetnice osnutka Djela svetog Djetinjstva. Natječaj je bio otvoren do 15.3.2023. Naše likovne umjetnice su se rado odazvale jer smo se već upoznali s radom Misijskog ureda  te organizacijama koje su osnovane u svrhu misijskog djelovanja. I na ovaj način nastavljamo biti mali misionari. Zadatak je bio pokazati crtežom i opisati riječima što za sudionike znači riječ PAPINSKO.

Na natječaj smo poslali radove učenica Martine Beriše (7.c), Petre Dundović (7.c), Gabriele Korice (7.c) i Gabriele Lemezine (8.b). Ono čemu se nismo nadali je vijest da je izdana zbirka svih pristiglih radova a još veće iznenađenje je da se zbirka našla u rukama pape Franje https://hkm.hr/vijesti/vatikan/papa-uskliknuo-dobro-na-hrvatsku-zbirku-djecjih-radova/. Zbirku mu je osobno uručila s. Ivana Margarin predstojnica Misijskog ureda u HR. Za nas je to velika čast i ponos - radovi učenika naše škole u rukama pape Franje!!!

Zbirku za uspomenu su dobile sudionice natječaja Gabriela L.; Gabriela K.; Perta D.i Martina B. kao i njihova mentorica vjeroučiteljica Jolida.

Zbirka svih radova nalazi se u prilogu!

 

  


Slatki korizmeni kutak

Slatki korizmeni kutak

​Tradicija se nastavlja i ove godine s humanitarnom akcijom prikupljanja slatkiša u Korizmi. Učenici razredne i predmetne nastave posebno otvaraju svoje srce za potrebe drugih i malim slatkim prilogom doniraju slatkiše djeci koja žive u Caritasovim kućama u Zagrebu bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Naše vrijedne slikarice Lana skroče i Gabriela Korica (7.c) su izradile prigodni plakat. Kutiju smo postavili na vidljivo mjesto a uz kutiju Sveto pismo i kutijicu s citatima. Svaki učenik je mogao izvući biblijski citat i pročitati ga u Bibliji. Prigodno uređeni hol je služio i za nastavu jer su učenici razredne nastave sa svojom vjeroučiteljicom Marinom na krunu stavljali cvjetiće svojih dobrih djela. Dobra djela urodila su plodom na kraju Korizme jer smo otvorena srca  prikupili puna 4 paketa slatkiša koje smo otpremili u OŠ Zadarski otoci u kojoj je sabirni centar.

Hvala svima, a posebno onima koji čine boljim svijet u kojem živimo.

Samo se srcem dobro vidi!

 

       

 


Županijsko natjecanje 2022./2023.

Županijsko/ nadbiskupijsko natjecanje iz vjeronauka 2022./2023.

„Naša draga svetišta“

Natjecanje iz vjeronauka za vjeroučenike osnovnih i srednjih škola Zadarske nadbiskupije na temu “Naša draga svetišta ” održano je 16. ožujka 2023.  godine u Zadru s početkom u 10:00 sati.

Našu školu predstavljali su učenici: Krševan Ledenko 8.c, Roberta Vatavuk 7.d, Marija Trošešlj 7.d i Bernarda Petešić 7.f s mentoricama Jolidom Klarić i Anom Kajić.

Vjeroučenici su pokazali svoje znanje u dva dijela. Prvom dijelu tj. pojedinačnom pisanom testu pristupili su svi natjecatelji a drugom – usmenom dijelu pod nazivom „Milijunak“ – pristupili su vjeroučenici prvih pet ekipa osnovnih i srednjih četverogodišnjih škola koji su postigli najbolje rezultate iz testa.

Program natjecanja, čiji su voditelj učenici Škole domaćina započeo je u 10:00 sati pjevanjem Himne. Natjecatelje je pozdravio predstojnik Katehetskog reda, don Gašpar Dodić, ravnatelj škole domaćina don Ante Sorić i zadarski nadbiskup mons Milan Zgrablić. Oni su svima zaželjeli toplu dobrodošlicu, istaknuvši kako su svi prisutni zapravo pobjednici te su dodali kako će ipak najspretnijima i najsretnijima pripasti pobjeda na današnjoj razini natjecanja.

Dok je prosudbeno povjerenstvo ispravljalo testove, učenici su sa svojim vjeroučiteljima nakon okrjepe posjetili  Stalnu izložbu crkvene umjetnosti u Zadru.

Nakon drugog dijela natjecanja ekipa OŠ Bartula Kašića osvojila je izvrsno treće mjesto.

Čestitamo im od srca na uloženom trudu, radu i zalaganju!

 

      

 

Priloženi dokumenti:
zupanijsko.jpg


U potrazi za izgubljenim cvijetom - natječaj

U potrazi za izgubljenim cvijetom - literarni natječaj

U godini obilježavanja važne književne obljetnice, 150. godine rođenja istaknutog hrvatskog književnika A.G. Matoša, Klasična gimnazija Ivana Pavla II. Zadar organizira nagradni literarni natječaj za najbolje literarne radove u kategoriji osnovnih i srednjih škola. Na natječaj su se prijavile i u njemu sudjelovale i naše dvije vjeroučenice iz 7.d razreda. Roberta Vatavuk napisala je priču koja nosi naslov Katedrala, moj drugi dom, a Marija Trošelj pjesmu S tobom sigurna


Božićna radost

Božić

Posebno ozračje u našoj školi počinje početkom Došašća. Počinju naše pripreme za proslavu Božića. S radošću smo izrađivali ukrase. Dio ukrasa krasio je naš školski bor koji smo okitili. S posebnom ljubavlju, pažnjom i radošću izrađivali smo školske jaslice koje su krasile naš hol. Crtež jaslica izložili smo na panou. Tako je cijeli školski hol odisao radosnim božićnim ozračjem.

 

 


TERENSKA NASTAVA NIN

TERENSKA NASTAVA NIN

UČENICI : 6A ; 6 B i 6 C razreda

VODITELJI: Božena Mišić, prof; Jolida Klarić, prof., Stipe Mitrović prof. i Mateo Ćurčija, prof.

Dana 5. prosinca 2022.

U ranim jutarnjim satima krenuli smo iz Zadra , te za pola sata stigli u Nin.

Prilazeći autobusom prema Ninu u vizuri grada vidjeli smo kako se s istočne strane nalazi solana, dok se sama stara jezgra grada Nina smjestila na poluotoku unutar pješčane lagune.

Posjetili smo Solanu Nin, uz pratnju ljubaznih domaćina.

 

Solana  Nin

Iz autobusa smo izišli na području antičke ninske luke i prvotno ugledali kip kneza Branimira, djelo akademskoga kipara Josipa Poljana.

Knez Branimir (879. – 892.) izuzetno je važna povijesna ličnost za grad, u čije je vrijeme 879. godine Hrvatska priznata kao zakonita država sa  središtem u Ninu.

 

Do stare jezgre Nina došli smo južnim mostom koji spaja taj poluotočić s kopnom. Do grada je moguće doći jedino prelaskom preko jednoga od dvaju mostova izgrađenih u 16. st. ili kroz očuvana Donja i Gornja gradska vrata (16. – 18. st.).

Na ulazu u grad učiteljica povijesti Božena Mišić ispričala nam je o povijesti Nina. Utemeljitelji su ga ilirsko pleme Liburni pod imenom Aenona, koja je kroz povijest bila jako pomorsko i trgovačko središte, te važna luka na istočnoj jadranskoj obali. Antička luka staroga Nina jedan je od najvećih i po nalazima najbogatijih lučkih prostora iz toga doba na istočnom Jadranu.

                                                                               Donja gradska vrata – 16. st.   

Prošavši kroz vrata kretali smo se glavnom rimskom gradskom ulicom (cardo maximus).

Posjetili smo crkvu i zvonik sv. Anselma koja je župna crkva, a za vrijeme hrvatskih narodnih vladara i kasnije, bila je ninska katedrala. Sjeverno od crkve nalazi se poznati kip biskupa Grgura Ninskoga, rad autora Ivana Meštrovića, kojega smo naravno, uhvatili za nožni palac i poželjeli želju.

 

                                       

                                     Crkva sv. Anselma sa zvonikom i skulptura Grgura Ninskoga

Nakon obilaska crkve i znamenitoga kipa, posjetili smo jednu od najznačajnijih ninskih znamenitosti – crkvu Svetoga Križa, koja je važan spomenik crkvenoga graditeljstva, a datira se u 9. stoljeće.

Crkvica je zahvaljujući položaju prozora i kutu padanja svjetlosti, svojevrsni kalendar pa se po sunčevim zrakama može odrediti točan datum suncostaja (solsticija) i ravnodnevnice (ekvinocija), što je na prvi dan ljeta polazište održavanja zanimljive manifestacije Festivala sunca i svjetlosti.

 Opčinjen njezinom ljepotom, poznati engleski arhitekt Thomas Jackson nazvao ju je najmanjom katedralom na svijetu. Oko crkvice nalaze se ostatci rimskih insula iz 2. stoljeća, koji su dijelili urbani prostor na pravilne blokove u kojem je živjelo građanstvo.      

 

    

        Crkva Sv. Križa

Obilaženjem grada, posjetili smo još dvije značajne antičke ostavštine, ostatke foruma i rimske kuće. U zapadnom dijelu grada na položaju nekadašnjega rimskoga foruma, nalaze se ostatci monumentalnoga rimskoga hrama, najvećega na istočnoj obali Jadranskoga mora.

On se datira u drugu polovicu 1. stoljeća poslije Krista, u vrijeme vladavine cara Vespazijana (69. – 79.), čije se ime nalazi na natpisu uklesanom na frizu s pročelja hrama.

U neposrednoj blizini foruma, pronađene su mramorne skulpture rimskih careva, što ukazuje na postojanje carskoga kulta, a skulpture se danas nalaze u Arheološkom muzeju u Zadru. 

Nakon toga smo posjetili mjesto tzv. Banovac u blizini foruma s ostatcima luksuzne rimske kuće iz 2. stoljeća.

 

     

Rekonstrukcija hrama

 

                                                       Ostatci rimske kuće iz 2. stoljeća, Banovac

Naš posjet Ninu završio je obilaskom Muzeja ninskih starina u kojem smo vidjeli izloženu građu koja obuhvaća sva važnija povijesna razdoblja razvoja Nina, a svako od njih podijeljeno je u više tematskih cjelina te popraćeno bogatom arheološkom građom, tematskim i predmetnim legendama, rekonstrukcijama, maketama, fotografijama i tlocrtima. Predstavljeno je razdoblje pretpovijesti, rimsko razdoblje, ranokršćansko razdoblje, rani i kasni srednji vijek te podvodna arheologija i lapidarij.

Najvrjedniji nalazi koji se čuvaju u muzeju dva su originalna starohrvatska broda iz 11. stoljeća, poznata pod imenom Condura Croatica. Njihove replike vidjeli smo pri samom ulasku u grad s mosta koji spaja poluotok. U muzeju se nalazi i kopija krstionice kneza Višeslava, zatim mnogobrojni ostatci materijalne kulture iz prapovijesnoga, rimskoga, starokršćanskoga i starohrvatskoga života Nina. Osobiti su zanimljivo predstavljeni grobovi sa skeletnim ukopima.

 

Muzej ninskih starina (dio je Arheološkog muzeja u Zadru)

                                                                     Grob sa skeletnim ukopom

 

 

 

 

Višeslavova krstionica (replika- orginal je u Arheološkom muzeju u Splitu )

 

Dio stalnoga postava sa srednjovjekovnim dijelovima arhitekture i crkvene opreme                                                 

Condura Croatica

 

Prije kiše i našeg odlaska u Zadar, odigrala se i nogometna utakmica .

Pobjeda je bila naša.

Uredile učenice 6 A razreda: Bistrić Dorotea i Zdrilić Sabrina


Blagoslovi, Bože, Zadar!

Blagoslovi, Bože, Zadar!

Ove godine učenici naše škole imali su posebnu čast i zadovoljstvo sudjelovati u Krševanovim danima kršćanske kulture koja se održavala na području naše Zadarske nadbiskupije. Maestro i profesor glazbene kulture  Žan Morović napisao je tekst za scensko skazanje Blagoslovi, Bože, Zadar. Skazanje se sastoji od pripovijedanja četiri zadarska zaštitnika svetca koje predvodi biskup Donat. Sve je popraćeno glazbenom izvedbom katedralnog zbora sv. Stošije.

Priču vodi biskup Donat kojeg je uprizorio učenik Lovre Bukvić iz 7.a razreda. Sv. Šimu je uprizorio Lovre Jokić,  sv. Zoila  - Lorando Lokas ; sv. Krševana  - Luka Glavan (ekipa iz 8.b razreda) i sv. Stošiju Barbara Ćurković iz 7.d razreda.  Ostali narod su uprizorili učenici iz 6.b; 7.d i 8.b razreda.

Uz profesora Morovića učenike su uvježbavale vjeroučiteljica J.Klarić i profesorica hrvatskog jezika Ana Lisica. Scensko skazanje izvedeno je u katedarali sv. Stošije 23.11.2022. uoči dana grada sv. Krševana.

 

       


Svjetski misijski dan

Svjetski misijski dan - 23.10.2022.

Naša misija je "rasti" i pomicati granice te smo ove školske godine godine uveli smo i jednu „novi“ projekt. Pobliže smo se upoznali s Papinim misijskim djelima u Hrvatskoj i posebno obilježili Svjetski misijski dan. Učenici 7.c i 7.d razreda upoznali su se s poviješću djelovanja misija od nastanka Crkve do danas. Upoznali su se sa crkvenom organizacijom Papina misijska djela u Hrvatskoj. Učenici su izradili plakate i magnete na temu misija. Plakati su izloženi u školskom holu.

Za one koji žele znati više!

U priloženim dokumentima mogu se upoznati s Misijskom nedjeljom pomoću ppt 

Životopis i zadatci troje poznatih Hrvata msionara (o.Ante Gabrić, fra Vjeko Ćurić i s. Lukrecija Mamić)

Priča Maja misionarka

Za zabavnije učenje tu je digitalna osmosmjerka  i kahoot kviz! Sretno!

https://wordsearchlabs.com/view/263458

https://create.kahoot.it/share/svjetski-misijski-dan-bit-ce-te-mi-svjedoci/97a2db9f-6403-40cb-b054-2c14d5c95e61

 

   


Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje 19.10.2022.

Ove godine vratili smo se starom načinu obilježavanja Dana zahvalnosti kruha i plodova zemlje. Pripremili smo i održali priredbu s blagoslovom u holu naše škole i to u obje smjene. U neputničkoj smjeni sudjelovali su učenici razredne i predmetne nastave. Priredbu su vodile učenice 6.b razreda: Roberta Vatavuk i Marija Trošelj. U prigodnom programu nastupili su učenici 1.a, 3.b, 3.d, 3.e i 6.b. Izložene krušne proizvode blagoslovio je don Zvonimir Mikulić, župnik župe Uznesenja BDM na Belafuži.

 

         

                  


Državno natjecanje iz vjeronauka

​Državno natjecanje iz vjeronauka

Državno natjecanje održano je u našem gradu Zadru od 2. do 4. svibnja 2022.

Službeni dio natjecanja započeo je otvorenjem u Klasičnoj gimnaziji Ivana Pavla II., uz bogat uvodni program.  „Zadar je radosni domaćin radosne mladosti iz cijele Hrvatske! Radostan sam što sam s vama i zahvalan zbog ovoga susreta i natjecanja“ poletno je poručio zadarski nadbiskup Želimir Puljić na početku Olimpijade. Zadar je po drugi put domaćin državnog natjecanja iz vjeronauka. Nadbiskup je zahvalio organizatorima Olimpijade što su za ovogodišnju temu izabrali „velikana Crkve, sv. Ignacija i Družbu Isusovu koju je utemeljio“. Povod odabiru te teme je Jubilarna ‘Ignacijeva godina 2021. – 2022.’ uz spomen i obilježavanje 500. obljetnice obraćenja sv. Ignacija Lojolskog i 400. obljetnice njegovog proglašenja svetim.

Mr. don Gašpar Dodić, predstojnik Katehetskog ureda Zadarske nadbiskupije istakao je  da vjeronaučna olimpijada predstavlja i svjedočenje, ne samo potvrđivanje znanja. „Vjeronauk je predmet u školi kao i drugi predmeti, ali sadržaj vjeronauka je nešto posebno, a to je osoba Isus Krist. To je život, vjera, svjedočenje i djelovanje. Vjeronauk ima neke posebnosti“ istaknuo je Dodić.

Nakon otvorenja učenici su pristupili pisanju testa u trajanju od 60 minuta i 100 bodova. U završnicu natjecanja ”Milijunak” plasirale su se ekipe s najboljim brojem bodova od prvog do petog mjesta, u kategoriji kako osnovnih tako i srednjih škola.

 Našoj školi pripala je čast predstavljati nadbiskupiju/ županiju na ovom natjecanju. Ekipu su činili: Ana Kostović 8.a, Lucija Žunić 8.b, Krševan Ledenko 7.c i Bernarda Petešić 6.f uz pratnju svojih mentorica vjeroučiteljica Jolide Klarić i Ane Kajić. U konačnom poretku ekipa je osvojila 6. mjesto od ukupno 20 ekipa. Iznimno smo ponosni i sretni.

       

 

Čestitamo!


Od Getsemanskog do školskog maslinskog vrta

Od Getsemanskog do školskog maslinskog vrta

Učenici 8.a i 8.d razreda istraživali su na internetu povijest i sadašnjost biblijskog Getsemanskog vrta. Svoja istraživačka saznanja prezentirali su pomoću tri digitalna plakata koja su izložena u holu škole.  Plakate su izradili učenici Ana Kostović, Paula Kalcina i Andrija Čolak (8.a). U sklopu ovog projekta dio učenika ( Tea i Petra Ljubičić, Ana Marija Soljačić, Petra Mašina, Ana Kostović)sudjelovao je u radionici pletenja maslinovih grančica. Naučili su plesti grančice koje se nose na blagoslov na Cvjetnicu. Grančice su naravno iz našeg školskog maslinika. Na panou su izloženi i radovi koje su poslani na izložbu u kneževu palaču Županijo, sretan ti rođendan! Škola teritorijalno pripada župi koju u narodu zovu Gospa maslinska, a crtež župe i crkve osmislile su i oslikale učenice Lana Skroče i Gabriela Korica (6.c). Plakat u digitalnom alatu izradio je učenik Frane Mišković (6.c).

       


Slatki korizmeni kutak

Priveli smo uspješno kraju još jednu humanitarnu akciju "Slatki korizmeni kutak" kraju. Na početku korizme postavili smo kutiju za slatkiše u holu. Tijekom Korizme rado smo se odricali svojih "grickalica" u želji da obradujemo svoje vršnjake. Odričući se i darujući druge pripremali smo svoje srce za susret s Uskrslim. Na kraju smo složili i zapakirali prikupljene slatkiše koje ćemo poslati u Caritasove kuće u Zagrebu u kojima žive naši vršnjaci bez roditeljske skrbi.

 

               


Božićna radost

Kad se male ruke slože sve se može. Potrudili smo se zadržati radost Božića unatoč mjerama koje su na snazi. Izrađivali smo ukrase koje smo stavili na naš bor. Uredili smo i jaslice koje su krasile naš hol

 

  


Aleluja!

ALELUJA !!!

Učenici 6.b i 8.a razreda istraživali su pučke Uskrsne običaje našeg kraja, pučke pobožnosti i obrede Velikog svetog trodnevlja. Kao rezultat istraživanja nastali su naslikani događaj Vazmenog trodnevlja i Uskrsnuća, plakati i ppt. Crteži i plakati izloženi su na panou u holu škole. Crteži su nastali iz kista učenice Gabriele Lemezine (6.b) koja je naslikala Isusa na križu i Uskrsnuće. Plakate i prezentaciju su izradile učenice Ema Dokoza, Katarina Divković i Kiara Lemezina (8.a)

    

Priloženi dokumenti:
Uskrs - Aleluja!.pptx


 

Od Gestemanskog do školskog maslinskog vrta 

Učenici 6.b i 8.a razreda istraživali su podatke o biblijskom Getsemanskom vrtu u koji Isus odlazi nakon posljednje večere. Saznali su osnovne podatke, što znači Getsemani i kako vrt danas izgleda. Istražili su i povijest svog školskog maslinskog vrta koji nam svake godine daje ulje. Nastali su crteži Isusove molitve u vrtu i maslina koji su izloženi u školskom holu.


 

Božićna radost – 12.2020.

Učenici predmetne nastave (6.b 7.a i 7.b) u skladu s mjerama sprječavanja pandemije protiv Corona virusa izrađivali su adventske vjenčiće, božićne ukrase i uređivali školski hol ukrašavajući jelku i izrađujući jaslice. Dio nakita na jelki je rad njihovih ruku kao i prirodni materijali u izradi jaslica (mahovinu su sami pronašli u šumi).

  


Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Dani kruha  21 - 22.10.2020.

Zbog mjera izolacije i izbjegavanja kontakata  nije održana priredba u klasičnom smislu s blagoslovom. Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje obilježili smo na malo drugačiji način. Svaki vjeroučitelj je obilježio pojedinačno u razredu. Izradili smo pano u holu škole i uredili hol škole s prikladnim plodovima zemlje. Učenice 7.a M. Mavar, P. Kalcina, A. Kostović i A. Knežević razreda su imale kratke recitacije bez publike u holu. Ipak svi su mogli vidjeti što su recitirale u virtualnoj priredbi koja je dostupna na Teamsima škole.

   


 

Terenska za 5!

Učenici 8. b i 8. c razreda proveli su dvodnevnu terensku nastavu u sklopu Vjeronauka, Povijesti i Tehničke kulture. U pratnju su bile učiteljice Slavka Oštrić, Božena Mišić i vjeroučiteljica Jolida Klarić. Terenska nastava bila je, kažu, izvrsna; sadržajna i zanimljiva.

Stepinac i Tesla

Prvi dan učenici su posjetili župnu kuću i spomen sobu bl. Alojzija Stepinca te crkvu Presvetog Trojstva u Krašiću. Saznali su puno zanimljivosti iz blaženikova života od vlč. Ivana Vučka. Nakon ručka zaputili su se u Tehnički muzej. Posebno zanimljiv je bio prezentacijski dio izuma Nikole Tesle. Uz stručno vodstvo obišli su staru jezgru grada Zagreba. Doživljaj im je bila vožnja Uspinjačom ispred koje su prepoznali židovskog rabina. Dalmaticima je zanimljiv i gusti promet Zagrebom, posebice tramvajski prijevoz pa je i tu bilo snalaženja, ali i opreza. Predvečer smo krenuli prema hotelu. Učenici, iako umorni, nastavili su druženje do kasno u noć.

           

Sabor i Prisavlje

Drugoga dana učenici su posjetili Hrvatski sabor. Bilo je jako zanimljivo biti dio protokola, s galerije gledati Veliku vijećnicu, vidjeti i čuti kako je Sabor ustrojen, te šetati njegovim hodnicima. Na našu žalost sabornici nisu zasjedali, a tako smo imali želju vidjeti nekog saborskog zastupnika.

Zato je bilo uzbudljivo u zgradi HRT-a. Ljubazna gđa Nada ispričala je nešto o povijesti hrvatske televizije, principu rada i čuvanja materijala te učenike provela kroz sva TV studija i radio. Posebno je bilo zanimljivo u studiju 10 gdje se snima trenutno aktualna zabavna emisija „ Zvijezde pjevaju“. Učenici su isprobali kako je to voditi središnji Dnevnik. Najomiljenije TV lice, meteorolog Zoran Vakula, prognozirao nam je vrijeme. Na radiju smo se susreli s voditeljem Mirkom Fodorom koji nas je pozdravio u eteru.

 

       

 

Kada smo se okrijepili, zaputili smo se u nacionalno svetište sv. Josipa u Karlovcu. Hrvatski sabor je davne 1687. god. proglasio sv. Josipa zaštitnikom Hrvatske. Voditelj svetišta vlč. Antun Sente nas je upoznao s poviješću svetišta i udijelio nam blagoslov. Umorni, blagoslovljeni i sretni vratili smo se u naš Zadar.

Pripremila: vjeroučiteljica Jolida Klarić i Antonio Grozdanić, 7. razred

 


Otvri oči svog srca

 

U 2018./2019. školskoj godini nastavljamo s humanitarnom korizmenom akcijom. Prikupljamo slatkiše ( i slaniše) za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi u Caritasovim kućama u Zagrebu. Ove godine geslo nam je "Otvori oči svog srca". Želimo potaknuti sve učenike i djelatnike naše škole da progledaju srcem. Korizma je za sve nas još plodonosnija jer je našu školu u svom pastirskom pohodu posjetio naš nadbiskup mons. Želimir Puljić.

 

 

 

 


Psihološki kutak
STRUČNI ISPITI
COVID-19

Centar DaR

E-SAVJETOVALIŠTE

Dragi učenici i roditelji,

savjetujte se sa stručnim  suradnicama Škole

YES, I CAN

Zadruga Maraška

 

MASLAČAK

Pogledajte našu WEB stranicu!

MATEMATIČKI KLUB

Pogledajte našu WEB stranicu!

BARTULIN - ŠKOLSKE NOVINE

Pratite uz nas događanja iz naše škole, posjetite sve rubrike, zabavite se uz naš multimedijalni sadržaj!

UDŽBENICI 2020./2021.
E-DNEVNIK

 

Priloženi dokumenti:
e-D upute za roditelje.pdf

PROJEKTI

  

 

Zato što volim Zadar

   

Erasmus+

 

Priloženi dokumenti:
Flip&Movie- sazetak.docx

Linkovi

   

 

   

 

CMS za škole logo
Osnovna škola Bartula Kašića Zadar / Bribirski prilaz 2, HR-23000 Zadar / www.os-bkasica-zadar.skole.hr / ured@os-bkasica-zadar.skole.hr
preskoči na navigaciju