Projekt razmjene straničnika 2016.

Autor: Irena Stojanov, 21. 11. 2016.

Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL) svake godine povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica organizira projekt razmjene straničnika u kojem sudjeluju škole iz cijeloga svijeta.

Škole se međusobno povezuju preko glavne koordinatorice projekta Breege O’Brien. Ove školske godine projektu se priključila i naša škola. U projektu su sudjelovali učenici 4.b razreda zajedno sa svojom učiteljicom Kristinom Knežević i knjižničarkom Irenom Stojanov. Škola s kojom smo razmjenjivali straničnike je Liceul Teoretic  „Ioan Buteanu“ iz mjesta Somcuta Mare u Rumunjskoj. Projekt smo započeli istraživanjem o zemlji partneru, o njihovoj kulturi, običajima i jeziku koristeći se raznim izvorima informacija u školskoj knjižnici.  Nakon dogovora o motivima naših straničnika te odabirom likovne tehnike krenuli smo u izradu…

Učenici su izrađivali straničnike s motivima koji predstavljaju našu zemlju, grad i  županiju s jedne , a s druge stane straničnika napisali su poznate citate  o  knjigama i čitanju s nekom riječju i na rumunjskom jeziku. Tako su se na staničnicima našli motivi crkve sv.Donata, zalazak sunca u Zadru, kravata, stablo masline, ružmarin, lavanda, životinje poput magarca, vuka i bjeloglavog supa i drugih motiva.

Gotove straničnike poslali smo u Rumunjsku u nadi da će brzo i sretno stići kao što su straničnici iz Rumunjske stigli nama.

Uz straničnike poslali smo i mirisne vrećice lavande kao mali znak pažnje i sjećanje na našu suradnju. Vrećice lavande izrađivale su naše vrijedne članice učeničke zadruge Maraška.  Osim straničnika, putem e-maila poslali smo i kratku prezentaciju o našoj zemlji, gradu i županiji te o našoj školi.

Nakon nekoliko dana naši straničnici sretno su stigli u Rumunjsku, a naša suradnja zabilježena je na izložbenom panou škole Liceul Teoretic  „Ioan Buteanu.smiley

« Srpanj 2018 »