Školske novine

Na www.bartulin.com možete pratiti nedavne aktivnosti naših školskih novinara....

Najnovije vijesti

Zaigrajmo šah

Autor: Milan Troskot, 6. 4. 2011.

U organizaciji Šahovskog kluba Casper u OŠ Bartula Kašića održano je prvenstvo škole u šahu. Igralo se tri dana, točnije tri večeri nakon nastave, a odaziv učenik bio je velik.

Upitali smo voditelja kluba, gospodina Veljka Šagija odakle je ideja potekla.

- Želimo djeci približiti ovu staru i zanimljivu igru. Djeca su željna zabave, igre. Na prvenstvu  se okupilo preko stotinu djece, što nije malo.

Zamišljeno je da turnir traje tri večeri, a posljednje večeri zbrajaju se bodovi i dodjeljuju medalje i pehari najuspješnijim učenicima. Prijavili su se učenici od prvog do osmog razreda. Neki već izvrsno igraju šah, a neki su tek naučili. Cilj nam je obići sve škole Zadarske  županije. Zanimljivo je da su u ovoj školi svi prijavljeni učenici sudjelovali sva tri dana, nitko nije odustao što kazuje da su djeci potrebni ovakvi sadržaji.

Šah se igrao u tišini, ozbiljnih lica, svi su željeli postići što bolji uspjeh. Učenici su sa sobom donijeli šahovske figure pa su se mogle vidjeti figure od stakla, drva, velike, male, izrezbarene. Najuspješniji su zadnje večeri dobili priznanja, medalje i pehare. Priznanja su se dijelila s obzirom na uzrast, najboljima od prvog do osmog razreda, a pehari i medalje po sveukupnom broju bodova. Čudno je bilo vidjeti prvaša kako igra ozbiljna lica s osmašicom, ali to je igra, izazov. Najbolji u ukupnom broju bodova i dobitnik pehara bio je učenik sedmog razreda Krešimir Vuksan, zatim je pehar dobio učenik osmog razreda Frane Beram i učenica šestog razreda Mara- Matija Lončar. Maleni su se tako oduševljeno radovali svojim diplomama.

Pljesak pri dodjeli nagrada dokaz je da je dobro i pohvalno na ovakav način okupljati djecu na igru, druženje i kreativnost.

Marinela Horvat

Novinarska skupina OŠ Bartula Kašića