Školske novine

Na www.bartulin.com možete pratiti nedavne aktivnosti naših školskih novinara....

Najnovije vijesti

Dani europskih jezika

Autor: Milan Troskot, 22. 11. 2011.

U našoj nas je školi nedavno u sklopu  Europskih dana jezika dopala  čast ugostiti predstavnike  Kraljevine Švedske. U posjet su nam došli Karin i Saša. Mnogo toga su nam ispričali te nas upoznali s načinom života u Švedskoj. Saznali smo koje sličnosti Hrvatska ima sa Švedskom te zanimljivosti o povijesti države. Nabrojit ćemo nekoliko švedskih atrakcija, ponešto o njihovoj kuhinji, glazbi, brendovima i sl.

U Švedskoj se ljudi jedni drugima obraćaju s „ti“, a s „vi“ samo kraljici i kralju. Ta zemlja ima 450 000 km2  te je treća najveća država zapadne Europe. Glavni grad je Stockholm koji ima od 800 do 900 tisuća stanovnika te je smješten između otočića. Tako je i dobio naziv po stocku što u prijevodu znači deblo, a holm znači otočić.

Jedna od najzanimljiviji atrakcija u Švedskoj, točnije u Stockholmu, je slavni brod Fasa . Dva Šveđana su 1956. našla brod, a 1966. je podignut iz mora. 20-ak godina se sušio jer je bio u moru oko 300 godina. Sada je izvađen te je atrakcija posjetiteljima koji dolaze iz svih krajeva svijeta.

Najpoznatija pop grupa 80-ih  bila je naravno, švedska grupa Abba. Nažalost, razišli su se, no stekli su svjetsku slavu te su i danas popularni.

Saša, Karinin  asistent živi u sjevernoj Švedskoj gdje, kako kaže, temperature mogu pasti i do - 30, - 40 C te je pola godine mrak, a pola godine dan. Jedna od najposjećenijih destinacija u sjevernoj Švedskoj je tzv. hotel od leda. Hotel naravno, radi samo zimi, a najzanimljivije je to da su iz rijeke izvađeni komadi  leda i od njih je napravljen hotel te namještaj u hotelu.

Najpopularnije jelo u Švedskoj je krvavi puding. Napravljen je od krvavice s marmeladom od brusnice. To je švedski specijalitet.

Osnovna škola traje 9 godina,a nakon osnovne škole djeca 3 godine pohađaju srednju školu. Učenici su u školi od 8 do 16 h.

Najpoznatiji brendovi u Švedskoj su mobiteli Sony Erriscon, a auti koji su proizvedeni u Švedskoj su Saab i Volvo.

Čudno je, ali francuski ključ je švedski izum proizveden 1888. godine. Ostali švedski izumi su šibice, kompjutorski miš i telefonska slušalica.

Poznati sportovi u Švedskoj su hokej i skijanje, a najpoznatiji sportaši su Anja Person i Zlatan Ibrahimović.

Šveđani slave Uskrs 1.svibnja, a 30.travnja ga iščekuju uz pjesmu i veselje.

Slušali smo i Sašu kako govori švedski, doznali da za glas š imaju desetak rješenja kako se taj glas piše. (I onda kažu da je naš jezik težak.)

Na kraju su nas gosti ugodno iznenadili i priredili kviz o poznavanju njihove zemlje. Naši su đaci sve točno ispunili pa su mnogi dobili i nagrade, suvenire iz Kraljevine Švedske.

Pozdravili smo ih na švedskom

Naši gosti, Karin i Saša

Pripremile: