Školske novine

Na www.bartulin.com možete pratiti nedavne aktivnosti naših školskih novinara....

Najnovije vijesti

VAŽNO JE SUDJELOVATI

Autor: Milan Troskot, 17. 4. 2012.

Krajem ožujka u Lipiku u sklopu obilježavanja Dana hrvatskog jezika održano je natjecanje za novu hrvatsku riječ. Lani je pobijedila riječ ISPRAZNICA, zamjena za tuđicu floskula.

Natjecanje je to koje je 1993. pokrenuo akademik i lingvist Stjepan Babić. Cilj je stvaranje novih riječi koje se mogu upotrijebiti umjesto tuđica, osobito anglizama. Novčana nagrada je 5 000 kuna. Malo novčana nagrada, malo poticaj profesorice i 6.a razred s učiteljicom Anom Lisicom uključio se u natječaj. Izmišljali smo nove hrvatske riječi i donosili prijedloge profesorici koja ih je skupila i poslala. Odmah su počeli planovi što sa 5 000 kuna. Plazma u razredu, odlazak na pizzu ili…?
No, nismo pobijedili unatoč našoj mašti i prijedlozima pr. brzosit, odmordan, okopas, mnogoslov, ribostan, rajčotub, trčobrz, novčomat, držikos itd.
Poslali smo oko dvadesetak riječi. Pobijedile su: ZATIPAK (tipfeler, tiskarska
pogreška), NEKAPNICA i DODIRNIK (touch screen).

No, važno je sudjelovati. Pokušat ćemo mi i sljedeće godine!

6.a razred i prof. Ana Lisica