Autor: Vlatka Ignac, 13. 11. 2017.

U sklopu projekta "ZadarZaDar" Doživljajna pedagogija u prirodoslovnim predmetima za razvoj darovitih učenika, kojeg provodi OŠ Bartul Kašić na čelu s ravnateljicom Katicom Skukan, organizirano je studijsko putovanje u Centar za istraživanje i promicanje darovitosti Pedagoškog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani, u trajanju od 8. – 10.11.2017.g.

Podsjetimo, projektom "ZadarZaDar" se zadarske osnovne škole jačaju za uspostavu sustava koji će omogućiti: a) uočavanje i utvrđivanje darovitih učenika, te b) primjenu doživljajne pedagogije i drugih oblika razvoja darovitih učenika i c) uspostavu suradničke platformu za podršku „Online centar Zadar za darovite“.

U sklopu posjeta Ljubljanskom Sveučilištu, koji je referentni centar izvrsnosti u radu s darovitošću, naš zadarski projektni tim kojeg su činili ravnatelji 5 partnerskih škole (OŠ Bartul Kašić, OŠ Kruno Krstić, OŠ Zadarski otoci, OŠ Sv. Filip i Jakov te OŠ Benja), pročelnik za UO za odgoj i školstvo – g. Joso Nekić, koordinator Sveučilišta u Zadru – prof.dr. Igor Radeka, profesori sa Odjela za pedagogiju, nastavnici iz partnerskih  škola te voditelji projekta Vera Šušić i Krešimir Groš. Dio tima iz naše škole bili su ravnateljica Katica Skukan, Nada Meštrović, Vera Šušić, Vedrana Kasalo, Ignis Lemezina, Dinko Marin, Dušanka Dujić i Andrea Kakša.

Isti su imali priliku posjetiti OŠ Šmartno pod Šmartno Gora (Ljubljana) te OŠ Antona Ukmarja Koper (Koper), a od strane predavača na Ljubljanskom Sveučilištu, (prof.dr. Mojca Juriševič, prof.dr. Mojca Čepič, prof.dr. Gregor Torkar, doc.dr. Boštjan Kuzman) zadarskim kolegama je pružen slovenski primjer dobre prakse u radu s darovitim učenicima, i to na svim razinama obrazovanja.

Zaključci ovog studijskog putovanja, kao i primjeri dobre prakse u radu s darovitim učenicima će se kroz projekt implementirati u zadarske osnovne škole, a prve rezultate moći ćemo vidjeti na svečanom otvaranju suvremenog praktikuma prirodoslovlja u OŠ Bartul Kašić, povodom Međunarodnog dana darovitih učenika - 21.ožujka.2018.g.

Evo nas opet